Czym kierować się przy zakupie sprzętu muzycznego?

Dobry sprzęt muzyczny jest zawsze w cenie, nawet teraz w dobie internetu czy innych sprzętów, takich jak odtwarzacze mp3 czy mp4. Wielu osobom wydaje, że wieże stereo odchodzą w zapomnienie, jednak nic bardziej mylnego. Jak się okazuje, coraz więcej osób decyduje się na zakup takiego sprzętu. Czym się kierować przy jego zakupie? Oto kilka wskazówek.

Kupując taki sprzęt, w pierwszej kolejności musimy zastanowić się, do czego nam będzie on służył i jak często będziemy z niego korzystać. Od tego zależy, jaki model kupimy i z jak bardzo zaawansowanymi funkcjami.

Rodzaje wież

Na rynku dostępne są trzy rodzaje wież stereo:

Mikrowieża i miniwieża – jest to niewielkich rozmiarów sprzęt złożony najczęściej z jednostki głównej oraz dwóch kolumn głośnikowych. Są uniwersalne i dzięki swoim rozmiarom, łatwo można zmieścić je na półce, co jest ich ogromną zaletą. Ich rozmiar nie idzie w parze z jakością – wręcz przeciwnie, dzisiejsze mini i mikrowieże są naprawdę fenomenalne. A czym się tak naprawdę różnią od siebie? Obecnie głównie wyglądem. Miniwieże mają zazwyczaj klasyczny kształt, a mikrowieże odznaczają się bardziej designerskim wyglądem. Jeśli chodzi o parametry, to nie różnią się nimi znacznie. Mikrowieże coraz częściej stają się sprzętem przenośnym.

Trzecim rodzajem są wieże komponentowe – jest to wyższej klasy sprzęt grający, składający się z kilku modułów, połączonych przewodowo. Mają one zazwyczaj większą moc muzyczną i wyższą dynamikę dźwięku. Słowem – lepsza jakość, a co za tym idzie wyższa cena.

Podstawowe parametry

Parametry wieży należy rozważać pod kątem jej poszczególnych składników budowy. Makro- i miniwieże najczęściej składają się z:

Odtwarzacza CD/MP3/DVD – dzisiaj standardem są odtwarzacze CD i MP3. Coraz więcej osób decyduje się  Philips to dobry wybórrównież na odtwarzacz DVD – umożliwia on odtwarzanie filmów z dobrą jakością dźwięku (po podłączeniu do telewizora). Kupując wieżę, warto zwrócić uwagę na sposób wkładania płyty. Wiele zależy też od tego, gdzie będziemy taki sprzęt trzymać. Powinniśmy mieć do niego łatwy dostęp i możliwość swobodnego wkładania płyty.

Radio – to podstawa wieży. Obecnie prawie wszystkie posiadają wbudowane radio cyfrowe z RDS. To, na co powinniśmy zwrócić uwagę, to pamięć cyfrowa, która przekłada się na liczbę zapamiętanych (zaprogramowanych) stacji radiowych.
Dysk twardy – nie jest standardem, ale jest naprawdę przydatny. Pozwala przechowywać i odtwarzać do czterdziestu tysięcy utworów muzycznych, podobnie jak w komputerze. Dzięki niemu można też nagrywać swoje ulubione audycje radiowe.

Kolumny – ich jakość jest bardzo ważna. Od tego bowiem zależą nasze doznania słuchowe. Wybierając sprzęt, koniecznie należy zwrócić uwagę na moc głośników – im większa, tym lepiej. Kolejnym ważnym aspektem jest liczba głośników w kolumnie. Oczywiście w lepszych sprzętach będzie ich więcej, ale ma to bezpośrednie przełożenie również na cenę takiej wieży. Nie bez znaczenie jest również materiał, z którego są wykonane kolumny. Najlepsze są te drewniane.

Dodatkowe funkcje – poza wyżej wymienionymi rzeczami, warto wziąć jeszcze pod uwagę inne, takie jak: stacja dokująca iPoda, gniazda kart pamięci SD, Bluetooth czy nawet możliwość podłączenia internetu.

Kupując jakikolwiek sprzęt nie warto kierować się jedynie ceną, warto również postawić na jakość, inwestując w lepszą markę. Dobrą opinią cieszą się sprzęty marki Philips. Firma ta ma wiele do zaoferowania, jeśli chodzi o sprzęty muzyczne. Warto przyjrzeć się jej portfolio.

Czym kierować się przy zakupie sprzętu muzycznego?
5 (100%) 2 vote[s]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *