Soundbar stanowi doskonałą alternatywę dla kina domowego

Jak wybrać soundbar?

Kupienie telewizora oferującego wysoką jakość dźwięku nie gwarantuje jeszcze odczuć znanych nam z sal kinowych. By uzyskać tego typu efekt, potrzebować będziemy jeszcze dobrego nagłośnienia. Dotychczas najpopularniejszym rozwiązaniem było kino domowe, które jednak w ostatnim czasie coraz częściej wypierane jest przez soundbary. Czym są tego typu urządzenia i co warto wiedzieć na ich temat?

Soundbar – co to takiego?

Soundbar jest przystawką, którą najczęściej umieszcza się pod telewizorem. Urządzenie to nie wymaga od użytkownika ani czasu ani wiedzy niezbędnych do optymalnego rozmieszczenia nagłośnienia, jak ma to miejsce w przypadku klasycznego kina domowego. W zupełności wystarczający jest tu jeden kabel, który łączy soundbar z telewizorem za pomocą gniazda HDMI lub wejścia optycznego. Urządzenie to może być wyposażone w od dwóch aż do dwunastu głośników, które są w stanie imitować dźwięk przestrzenny. Najczęściej wykorzystuje ono standard 2.0, lecz spotkać można się również z modelami, które współpracują z systemem 7.1. Soundbar podpiąć można nie tylko do telewizora, lecz również komputera czy tabletu, a to dzięki technologii Bluetooth.

Parametry soundbaru

Soundbar charakteryzuje się minimalistycznym wyglądem

Kupując soundbar, w pierwszej kolejności dowiedzmy się, czy wybrany przez nas model będzie kompatybilny z dekoderami dźwięku w telewizorze. Niezbędne będzie również sprawdzenie rodzajów gniazd tak, by możliwe było podłączenie go do wybranego urządzenia.

Kolejnym, równie kluczowym parametrem, jest moc. Warto tu pamiętać, że mimo, że w danym modelu będzie ona wyższa, nie oznacza to, że jakość dźwięku będzie lepsza. Informuje ona wyłącznie o tym, ile ciepła soundbar jest w stanie rozproszyć tak, aby nie ulec uszkodzeniu.

Soundbar wyposażony może być w dodatkowe elementy rozszerzające jego funkcjonalność i poprawiające dźwięk. Jednym z nich jest Crystal Amplifier Plus, który odpowiada za generowanie czystego dźwięku. Kolejny to Virtual Surround Sound odpowiadający za imitowanie dźwięku surround. Sounbary posiadać mogą także korektor dźwięku oraz możliwość regulacji tonów zarówno wysokich, jak i niskich. Niektóre modele, poza zintegrowanymi głośnikami, wyposażone są również w bezprzewodowy subwoofer, przy pomocy którego możliwe staje się uzyskanie głębokich basów. W niektórych modelach znaleźć można także odtwarzacz płyt CD i DVD oraz radio.

Jeżeli chodzi o wygląd, to znacząca część soundbarów charakteryzuje się nowoczesnym, minimalistycznym wyglądem, dzięki czemu możemy mieć pewność, że nie będą one zaburzać wyglądu naszego wnętrza, a nawet staną się jego efektowną ozdobą.

Soundbar czy kino domowe?

Do zalet soundbaru zaliczyć można przede wszystkim fakt, że gwarantuje on wyższą jakość dźwięku niż sam telewizor. Zajmuje on również mniej miejsca, w związku z czym sprawdzi się nawet w niewielkich pomieszczeniach. Jest również tańszy niż zestaw kina domowego. Jeżeli chodzi natomiast o wady soundbaru, to warto zdawać sobie sprawę, że nie zagwarantuje nam on takich wrażeń dźwiękowych jak profesjonalny zestaw kina domowego. Brak tu także możliwości konfiguracji. Na szczęście, producenci nieustannie udoskonalają soundbary i kto wie, być może wkrótce całkowicie zastąpią one popularne dotychczas komplety głośników.

Więcej informacji na temat soundbarów znaleźć można na stronie http://www.philips.pl/

Jak wybrać soundbar?
5 (100%) 1 vote[s]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *