sprzęt muzyczny - czym się kierować przy zakupie

Niech zabrzmi muzyka!

Coraz więcej osób stawia na jakość sprzętu muzycznego. Nic dziwnego, różnica we wrażeniach jest bowiem ogromna! Czym się kierować przy jego zakupie? Co wybrać – słuchawki nauszne czy douszne, głośniki przewodowe czy bezprzewodowe? Oto kilka słów na temat sprzętu muzycznego.

Zakup głośników

Zakup głośników wymaga jednak pewnej wiedzy na ich temat.

  1. Rodzaj głośników – to, jakie głośniki wybierzemy, zależy tak naprawdę od naszych potrzeb, wymagań i tego, do głośnik bluetoothczego ich będziemy używać (do słuchania muzyki lub do oglądania filmów). Jeżeli zależy nam na stworzeniu mini kina domowego, wówczas najlepiej zdecydować się na zestaw głośników lub soundbary. Jeżeli natomiast potrzebujemy ich bardziej do słuchania muzyki, wtedy zastanówmy się nad zestawem Hi-Fi czy po prostu mikrowieżą. Jeżeli zaś stawiamy na mobilność, to najlepszym rozwiązaniem jest głośnik bluetooth.
  2. Kolejnym krokiem jest analiza podstawowych parametrów. Najważniejszymi z nich są: moc (im większa, tym lepiej), częstotliwość przenoszenia dźwięków (wyrażana w Hz, najlepsza to zakres 10-200 Hz), efektywność (wyrażana w dB, oznacza głośność) oraz sposób wykonania. Zwróćmy uwagę z czego wykonana jest nie tylko obudowa, ale również pozostałe elementy.

Zakup słuchawek

Słuchawki wracają do łask, chociaż ciężko stwierdzić jednoznacznie, czy w ogóle z nich wyszły. Dzisiaj cieszą się ogromną popularnością i to nie tylko te douszne. Już nikogo nie dziwi widok osoby, idącej ulicą w wielkich słuchawkach na uszach. Pytanie, które są lepsze? Tak naprawdę nie ma na to jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko bowiem zależy od tego, do czego mają nam one służyć. Jeśli głównie do słuchania muzyki w podróży, w komunikacji miejskiej, jeżdżenia na rowerze czy biegania, wówczas najlepiej sprawdza się oczywiście słuchawki douszne. Jeżeli zaś używamy słuchawek do słuchania muzyki w domu, oglądania filmów czy grania na komputerze, wtedy zdecydowanie lepszym wyborem będą słuchawki nauszne.

Jakimi parametrami kierować się przy ich zakupie? W dużej mierze podobnymi do tych głośnikowych, bo tak naprawdę są to mini głośniczki, czyli pasmo przenoszenia dźwięków czy głośność słuchawek (wyrażana w dB). Ponadto warto zwrócić uwagę na odporność na szumy – jest to parametr wyrażany w omach. Im wartość ta jest większa, tym słuchawki są bardziej odporne na szumy, ale brzmią nieco ciszej. Im impedancja jest niższa, tym słuchawki są bardziej podatne na szumy i uszkodzenia, ale za to są głośniejsze.

Wybór głośników, słuchawek czy jakiegokolwiek sprzętu muzycznego wcale nie jest taki łatwy, jakby się mogło wydawać. Jeden sprzęt drugiemu nie jest równy, dlatego tak ważne jest zwracanie uwagi nie tylko na cenę, ale również na parametry.

Więcej informacji na: www.philips.pl

Niech zabrzmi muzyka!
5 (100%) 1 vote[s]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *