airplay

Masz sprzęt z jabłuszkiem? Skorzystaj z technologii AirPlay!

Bezprzewodowe parowanie urządzeń multimedialnych cieszy się od lat niesłabnącym zainteresowaniem. Jest to rozwiązanie praktyczne i wygodne, szczególnie wtedy, gdy chcemy korzystać z niego poza domem. Najczęściej wykorzystuje się moduł bluetooth, ale użytkownicy urządzeń ze stajni Apple idą o krok dalej.

Dobre rozwiązania techniczne, są dobre tylko wtedy, gdy można je zastosować w praktyce. Wiedzą to producenci sprzętu nagłaśniającego, dlatego coraz częściej w specyfikacjach sprzętu elektronicznego można przeczytać, że jest zgodny z urządzeniami firmy Apple. Co to znaczy w praktyce? To, że ma wbudowane rozwiązania dedykowane tylko i wyłącznie tym urządzeniom. Tak jest na przykład z technologią AirPlay.

Co to jest AirPlay?

Technologia AirPlay jest stosunkowo młodym dzieckiem Apple, pojawiła się zaledwie pięć lat temu. Od tego czasu sukcesywnie zwiększa grono swoich miłośników. Zadaniem technologi AirPlay jest przesyłanie bezprzewodowe dźwięku i obrazu z iPhona lub iPada do innych kompatybilnych urządzeń. Można powiedzieć, że nie różni się to zbytnio od tradycyjnego, znanego od lat modułu Bluetooth. Różnica zasadza się w jakości przesyłanych danych. O ile przy pomocy modułu Bluetooth musimy liczyć się z pogorszeniem jakości obrazu i dźwięku, o tyle technologia AirPlay gwarantuje brak strat podczas przesyłania danych, a więc najwyższej jakości obraz i dźwięk.

Co jest potrzebne do stosowania AirPlay

AirPlay powstało z myślą o urządzeniach firmy Apple, więc aby skorzystać z tej technologii, trzeba przede wszystkim posiadać jedno z urządzeń z charakterystycznym znakiem nadgryzionego jabłuszka. Do tego potrzebny będzie sprzęt zgodny z urządzeniami Apple, np. głośnik airplay lub telewizor. Ten drugi musi być także urządzeniem Apple, tutaj firma stara się utrzymać monopol na rynku przesyłu filmów i obrazów w technologii AirPlay, natomiast jeśli chodzi o sam dźwięk do dyspozycji mamy szeroką gamę urządzeń od partnerów Apple. Jednak aby technologia AirPlay w ogóle mogła zadziałać, oba urządzenia muszą działać w tej samej sieci Wi-Fi.

Muzyka, filmy i…

Technologia AirPlay chociaż dostępna wąskiemu gronu użytkowników sprzętu Apple ma bardzo szerokie zastosowania. Oprócz wspomnianych już możliwości przesyłu i dźwięku, do dyspozycji użytkowników jest też możliwość przesyłania gier na duży ekran. Dzięki temu nie zachodzi konieczność używania stosunkowo małego wyświetlacza w iPhonie, równie dobrze można grę z telefonu komórkowego wyświetlić na telewizorze. Takie rozwiązanie z pewnością przypadnie do gustu nie tylko miłośnikom gier, ale także osobom, które mają problemy ze wzrokiem. Można tu dopatrywać się wyjścia naprzeciw potrzebom nie tylko dzieci i młodzieży (która jest największym użytkownikiem rynku gier) ale także osób starszych.

Nie tylko Apple

Chociaż technologia AirPlay została opracowana w firmie z Cupertino i jest dedykowana urządzeniom Apple, to na rynku znajdziemy wiele produktów zgodnych z technologią AirPlay, które mają na sobie logo zupełnie innych firm. To ukłon producentów sprzętu elektronicznego w stronę Apple i użytkowników iPhonów i iPhadów. To także możliwość podłączania do urządzenia telefonów komórkowych różnych firm, a więc możliwość korzystania z tego samego sprzętu nagłaśniającego przez wszystkich domowników, niezależnie od tego, jakiej firmy smartfona i z jakim softem używają.

Głośnik AirPlay

Wybierając głośnik zgodny z technologią AirPlay, warto zwrócić uwagę na coś więcej, niż tylko wspomniana zgodność. Równie ważne są pozostałe parametry, przede wszystkim jego moc i rodzaj zasilania. W wielu wypadkach lepiej sprawdzają się głośniki zasilane akumulatorowo, które można zabrać ze sobą praktycznie wszędzie. Warto, aby taki głośnik był odporny na zachlapanie wodą.

Duży wybór głośników zgodnych z technologią AirPlay można znaleźć na www.philips.pl

airplay

Masz sprzęt z jabłuszkiem? Skorzystaj z technologii AirPlay!
5 (100%) 2 vote[s]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *