najlepsze soundbary

Jak uzyskać w domu efekt przestrzennego dźwięku w jakości kinowej

Chociaż nowoczesne telewizory wyposażone są w bardzo dobre głośniki, daleko im do jakości głośników kinowych. Tymczasem oglądając w telewizji film, koncert czy transmisję z imprezy sportowej chcemy słyszeć wszystko jak na żywo. Jednocześnie nie zawsze mamy miejsce na duże głośniki kina domowego. Idealnym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest soundbar.

Dlaczego producenci telewizorów nie instalują w nich mocnych, przestrzennych głośników? Prawdopodobnie dlatego, że w nowoczesnych, cienkich telewizorach nie ma na takowe miejsca. Stale polepszająca się jakość obrazu niestety nie idzie w parze z poprawą jakości dźwięku. W tym przypadku trzeba sobie radzić samemu. Ideałem byłby system kina domowego, ale po pierwsze jest on dość drogi, po drugie – zajmuje dużo miejsca. Jeśli nie mamy dużego domu z miejscem na salę kinową, nie ma sensu porywać się na kino domowe. Przestrzenną jakość dźwięku za rozsądną cenę można osiągnąć w dużo prostszy sposób. Wystarczy soundbar.

Co to jest soundbar?

Soundbary to w rzeczywistości zestawy dwóch elementów: listwy z głośnikami średnio i wysokotonowymi (ich liczba zależy od modelu i waha się od dwóch do nawet czterdziestu sześciu) oraz głośnika niskotonowego. Listwę z głośnikami można bez problemu umiejscowić pod telewizorem lub przed nim. W pierwszym przypadku trzeba koniecznie sprawdzić, jaki maksymalny ciężar wytrzyma soundbar, w drugim – czy listwa z głośnikami jest na tyle niska, by nie zasłaniać telewizora. Moc soundbara trzeba dobierać do wielkości pomieszczenia, w którym będzie on stosowany. Zasada jest prosta: im większe pomieszczenie, tym większa powinna być moc urządzenia. Mało tego, soundbar powinien być dopasowany do rozmiaru telewizora – przy dużych telewizorach trzeba szukać soundbarów z odpowiednią szerokością dźwięku. I jeszcze jedna istotna rzecz: decydując się na kupno soundbara trzeba sprawdzić, z jakich dekoderów dźwięku korzysta telewizor i kupić model kompatybilny z owymi dekoderami.

Metody parowania soundbara z innymi urządzeniami

Telewizor i soundbar można połączyć ze sobą na kilka sposobów, począwszy od tradycyjnych gniazd analogowych, poprzez gniazda cyfrowe i złącze HDMI aż do łączności bezprzewodowej za pomocą modułu Bluetooth. Jeżeli łączymy tylko telewizor i soundbar, wystarczy jeden kabel. Jednak jeśli chcemy korzystać z soundbara także przy odtwarzaniu muzyki z tabletu, laptopa czy telefonu (bądź kilku telefonów przy większej liczbie domowników) zaczyna się robić bałagan. Może też okazać się, że soundbar ma za mało gniazd, by można było podłączyć wszystkie urządzenia. W takim wypadku łączność bezprzewodowa to najbardziej praktyczne rozwiązanie. Trzeba jedynie pamiętać, by oba urządzenia były w niewielkiej odległości od siebie.

Sterowanie soundbarem odbywa się za pomocą pilota. Możliwe jest także obsługiwanie urządzenia smartfonem lub tabletem z odpowiednią aplikacją.

Czy soundbar jest dla każdego?

Soundbar jest stosunkowo tanim rozwiązaniem, o wiele tańszym niż kino domowe czy miniwieża. Już choćby z tego względu można go uznać za sprzęt dla każdego. Jeśli ktoś ma słuch absolutny, to z pewnością usłyszy różnice w dźwiękach odtwarzanych przez soundbar i głośniki kina domowego. Te drugie z pewnością będą lepsze. Jednak przeciętny słuchacz nie zauważy tych subtelnych różnic, natomiast z pewnością usłyszy różnice między soundbarem a zwykłymi głośnikami telewizora, telefonu, tabletu czy laptopa. Soundbar jest idealnym wyborem dla fanów prostych, szybkich i dobrych rozwiązań. Nieskomplikowana konfiguracja, szybkość połączenia, przestrzenna jakość dźwięku przy wiernym jego odwzorowaniu to niekwestionowane zalety soundbara.

 

Więcej informacji na stronie www.philips.pl

najlepszy soundbar.jpg

 

Jak uzyskać w domu efekt przestrzennego dźwięku w jakości kinowej
5 (100%) 2 vote[s]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *