wieża hi fi

Wieża Hi-Fi dawniej i dziś

Wieża Hi-Fi nie jest nowym wynalazkiem. Znana była już kilkadziesiąt lat temu. Miała wiele podobnych funkcji, ale też i sporo różnic w stosunku do dzisiejszej.

Sprzęt nie dla każdego

Niegdyś sprzęt Hi-Fi nie należał do tanich. Nie każdy mógł stać się jego szczęśliwym posiadaczem. Problem zaopatrzenia w sklepach sprawiał, że zdobycie sprzętu grającego graniczyło z cudem. Ratunkiem mogła być ciocia za granicą, o ile ktoś takową posiadał. Jeśli więc komuś udało się kupić taki sprzęt, jego notowania wśród znajomych automatycznie wzrastały. Niosło to za sobą także pewne zobowiązania towarzyskie – wiadomo, że prywatki urządzano u tego, kto miał najlepszy sprzęt grający. A właściciel na ogół prezentował go z dumą i chętnie zapraszał gości, choćby po to, żeby mieć się przed kim pochwalić.

Wieża dawniej

Najważniejszą cechą dawnej wieży Hi-Fi była możliwość kopiowania, najczęściej muzyki, z jednych nośników na inne. Muzyki, bo dawne urządzenia nie były w stanie odtworzyć nośników z obrazem. Właściciel wieży nie raz i nie dwa „przegrywał” kasety magnetofonowe na drugie kasety, lub płyty winylowe na kasety. W czasach, gdy nie było ustawy o prawach autorskich, pojęcie piractwa także nie istniało, więc takie rzeczy robiło się legalnie. Dziś wygląda to nieco inaczej. A problem z zakupem płyt i kaset powodował, że kopiowanie było nagminne. Kopiowało się nie tylko kupione w sklepach płyty i kasety, ale także utwory nagrane wcześniej z radia. To była kolejna cecha dawnych wież. Możliwość nagrywania utworów z radia i późniejszego odtwarzania ich na kasetach była bardzo popularna właściwie do końca dwudziestego wieku. Później kasety zostały wyparte przez cyfrowe nośniki dźwięku, początkowo płyty audio, a później słynne odtwarzacze mp3. O dawnych wieża można powiedzieć jeszcze to, że były stosunkowo duże. I wbrew pozorom ten duży gabarytowo sprzęt nie miał takiej mocy i jakości odtwarzania jak dzisiejsze mikrowieże.

Wieża dziś

Współczesna wieża Hi-Fi nie bez powodu nosi nazwę mikrowieża. W porównaniu ze swoją poprzedniczką jest znacznie mniejsza gabarytowo, ale za to może pochwalić się większą mocą głośników i znacznie lepszą jakością odtwarzanego dźwięku. Zapewne duży wpływ na to ma wbudowany graficzny korektor dźwięku z predefiniowanymi ustawieniami dostosowanymi do różnych rodzajów muzyki, transmisji na żywo z widowisk sportowych oraz filmów. Aby to było możliwe, należy takie urządzenie sparować z telewizorem, co z kolei jest możliwe na kilka sposobów.

Funkcje współczesnej wieży

Mikrowieża posiada szereg funkcji. Poza standardowym odtwarzaniem dźwięku w różnych formatach i z różnych nośników (także zewnętrznych), można ją wykorzystać do innych zadań. Wbudowany budzik pozwala na ustawienie o dowolnej porze wybranej muzyki lub radia. Już nie musimy się budzić przykrym dźwiękiem dzwonka. Istnieje także możliwość ustawienia, po jakim czasie wieża wyłączy się samoczynnie. Jest to przydatne szczególnie dla osób, które lubią zasypiać przy muzyce, ale nie chcą, żeby urządzenie pracowało całą noc. Wbudowany moduł bluetooth pozwala na parowanie wieży z innymi urządzeniami, np. telewizorem, tabletem, smartfonem. Można dzięki temu słuchać muzyki z tych urządzeń lub oglądać film i wykorzystać wysoką jakość głośników i czyste odwzorowanie dźwięku. Na rynku pojawiły się niedawno wieże, które mają możliwość odtwarzania płyt winylowych i kaset magnetofonowych. Jednak tylko nieliczne urządzenia to potrafią. Za to każda wieża ma wbudowane radio cyfrowe z możliwością zaprogramowania kilkudziesięciu stacji. Znacznie ułatwia to przełączanie między programami radiowymi. To, czym współczesna wieża bije na głowę swoją starszą siostrę, jest pilot zdalnego sterowania. Niegdyś każda czynność wymagała podejścia do wieży, dziś wystarczy po prostu użyć pilota. Obsługę wieży znacznie ułatwia także wyświetlacz LED obecny praktycznie w każdej wieży.

Do niekwestionowanych zalet dzisiejszego sprzętu należy dołożyć jeszcze jedną – współczesne wieże są stosunkowo tanie i bardzo łatwo dostępne. Przestały być sprzętem dla wybrańców, dziś praktycznie każdy może mieć w domu taki sprzęt. Dobrą wieżę można znaleźć na www.philips.pl.

stara wieża hi fi

Wieża Hi-Fi dawniej i dziś
5 (100%) 1 vote[s]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *