Wieża hi-fi w każdym domu

Wieża hi-fi dawniej kojarzona z urządzeniem służącym do odtwarzania muzyki z różnych nośników i słuchania radia ostatnimi czasy nieco zmieniła zakres zastosowań. Jednocześnie stała się niezastąpionym urządzeniem w każdym domu, w którym zwraca się uwagę na jakość odtwarzania dźwięku.

Odtwarzanie płyt CD

To podstawowe dziś zadanie każdej wieży hi-fi oferuje znacznie więcej niż jeszcze niedawno. Płyta Audio CD ma stosunkowo niewielką pojemność, jednorazowo możemy nagrać zaledwie kilkanaście utworów. Dlatego technologia poszła krok dalej i na rynku pojawiły się płyty MP3-CD. MP3 to znany i często stosowany format zapisu dźwięku. Co to jednak oznacza dla płyt CD? Ni mniej ni więcej tylko tyle, że na jednej płycie zmieścimy około stu utworów, co daje kilka godzin nieprzerwanej muzyki. Oczywiście współczesne wieże hi-fi nadal odtwarzają płyty Audio CD.

Radio

Już od początku istnienia wież hi-fi jednym z ich modułów było radio. Oczywiście bardzo różniło się od współczesnych, zamiast cyfrowego programowania występowała skala i gałka, którą trzeba było kręcić, by „złapać” wybraną stację. Współczesne radio w wieży hi-fi to możliwość zaprogramowania około 30 programów radiowych i dostęp do nich praktycznie w każdej chwili. Cyfrowe strojenie pozwala na uzyskanie idealnego odbioru dźwięku. Koniec ze strojeniem ręcznym.

Możliwość odtwarzania muzyki z urządzeń zewnętrznych

Nie ma co ukrywać, dobra wieża hi-fi ma zdecydowanie lepsze parametry odwzorowania dźwięku niż mały odtwarzacz MP3, telefon czy tablet. Podobnie laptop, chociaż wydaje się większy i lepiej wyposażony, nadal ma małe głośniki, które nie odwzorują prawidłowo wysokich i niskich tonów. Rozwiązaniem jest podłączenie zewnętrznego urządzenia do wieży hi-fi za pomocą wyjścia Audio i wykorzystanie niesamowitej mocy, jaką dają duże głośniki. Dzięki takiemu rozwiązaniu możliwe jest słuchanie rozgłośni internetowych w bardzo dobrej jakości. Ponadto każdy szanujący się meloman nigdy nie rezygnuje z okazji polepszenia jakości odtwarzania.

Film z wieży? Teraz to możliwe!

No może nie do końca tak, że wieża odtworzy film, sama w sobie nie ma takiej możliwości, ale już po sparowaniu wieży z telewizorem, jak najbardziej tak! Można oczywiście zapytać, jaki to ma sens, przecież równie dobrze można użyć odtwarzacza DVD lub komputera. Odpowiedź jest prosta – niebywała, wręcz kinowa jakość dźwięku, której nie zapewnią głośniki najnowocześniejszego nawet telewizora. Paradoksalnie, w nowych, cieniutkich telewizorach, głośniki są o wiele słabsze niż w starych. Po prostu nie ma na nie miejsca, a płaski, cienki głośnik nie jest w stanie idealnie odwzorować dźwięku. Zamiast kupować drogi zestaw kinowy, można użyć wieży hi-fi.

Na dzień dobry i dobranoc

Ktoś, kto nie lubi rano wstawać. wie, jak okropny jest dźwięk budzika. A gdyby tak zamiast budzika pobudkę fundowała ulubiona stacja radiowa? A może wybrana, codziennie inna płyta? Z wieżą hi-fi to możliwe, wystarczy zaprogramować wieżę tak, by o wybranej godzinie sama się uruchomiła w wybranym trybie.

Istnieje także funkcja odwrotna. Wiele osób lubi zasypiać przy ulubionej muzyce, ale niekoniecznie są szczęśliwi na myśl, że wieża będzie grała całą noc. Jest to dosyć nieekonomiczne, ponadto sen przy muzyce nie jest naprawdę regenerujący. Na szczęście w nowoczesnych wieżach istnieje funkcja timera, która pozwala zdecydować, po jakim czasie lub o jakiej godzinie wieża automatycznie wyłączy się.

Naładuj swój telefon

Nowoczesne wieże hi-fi wyposażone są w porty USB, w tym jeden dedykowany specjalnie ładowaniu urządzeń przenośnych. Dzięki temu bez problemu naładujemy telefon lub tablet. Ta, wydawałoby się błaha, funkcja rozwiązuje problem brakującego gniazdka elektrycznego. Nie zawsze mamy chęć wynosić telefon do ładowania do drugiego pokoju, szczególnie jeśli… czekamy na ważny telefon.

Nośniki retro

Na rynku coraz częściej pojawiają się wieże hi-fi potrafiące odtwarzać płyty analogowe (tak, te duże czarne krążki) oraz kasety magnetofonowe. Są to nieco zapomniane nośniki, dziś nikt ich już nie używa, a jednak w domach sporo jest kolekcji starych płyt i kaset. Nie wszystkie doczekały się wznowień na cyfrowych nośnikach. W takiej sytuacji nowoczesna wieża z dawnymi funkcjami może być prawdziwym wybawieniem. W domowych archiwach na pewno są nagrania dzieci recytujących wierszyki, warto uratować je przed zapomnieniem.

Wieża hi-fi to nie luksus ani zbytek, to urządzenie, którego nie powinno zabraknąć w żadnym domu. To taka rzecz, o której myślimy, że nie jest nam potrzebna, a potem zastanawiamy się, jak mogliśmy bez niej żyć.

Dobrą i atrakcyjną cenowo wieżę hi-fi można znaleźć na www.philips.pl

house-window-flowerpots

Wieża hi-fi w każdym domu
5 (100%) 1 vote[s]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *