Wieża hi-fi to niezbędnik każdego prawdziwego melomana.

Jak wybrać wieżę hi-fi?

Żaden prawdziwy meloman nie może się obejść bez profesjonalnego sprzętu, dzięki któremu będzie się mógł delektować ulubionymi dziełami muzycznymi. Co warto wiedzieć, zanim zaopatrzymy się w wieżę hi-fi?

Rodzaje

Sprzęt tego typu podzielić można między innymi pod kątem tego, w jaki sposób został skonstruowany.

Mini wieża hi-fi coraz częściej staje się designerską platformą multimedialną zintegrowaną z tabletem czy iPodem.

Do grupy tej zalicza się między innymi zintegrowane mini i mikro wieże hi-fi. Są to niewielkie uniwersalne zestawy muzyczne składające z jednostki głównej i dwóch kolumn. W pierwszym z elementów znajdują się części pozwalające na odtwarzanie dźwięku takie, jak odtwarzacz płyt CD i DVD, wzmacniacz, radio, dysk twardy czy wejścia dodatkowych nośników muzyki. Znajdziemy tu także komponenty umożliwiające sterowanie wieżą, takie jak przyciski, pokrętła czy wyświetlacz. Do głównych zalet opisywanych wież zaliczyć można między innymi dobrą jakość dźwięku, dużą moc muzyczną, sporą ilość odtwarzanych formatów muzycznych i atrakcyjny wygląd. Jako że zajmują one niewiele miejsca, bez przeszkód zmieścimy je na półce czy regale. Jeszcze do niedawna różnica pomiędzy wieżami mini i mikro leżała wyłącznie w gabarytach. Obecnie jednak, pierwsze z nich coraz częściej stają się designerskimi platformami multimedialnymi zintegrowanymi z tabletem czy iPodem.

Drugim rodzajem są wieże komponentowe, które składają się z modułów połączonych ze sobą przy pomocy przewodów. Może je łączyć ze sobą w sposób dowolny, niezależnie od marek. Podstawowy zestaw składa się z wzmacniacza stereo, odtwarzacza CD i kolumn głośnikowych. Dodatkowe segmenty to natomiast między innymi tuner radiowy oraz odtwarzacz DVD. Cechą charakterystyczną tego typu wież jest większa moc muzyczna wzmacniacza i kolumn głośnikowych, bardziej naturalny dźwięk i jego większa dynamika, wyższa jakość wykonania, lecz również mniejsza ilość odtwarzanych formatów dźwięku.

Budowa

Jednym z elementów wież hi-fi jest wzmacniacz, którego głównym zadaniem jest wzmocnienie sygnału odtwarzanego ze źródła dźwięku i przeniesienie go na głośniki.

Kolejny, odtwarzacz CD/MP3/DVD, ma na celu zamienienie zapisanego na nośnikach dźwięku sygnału cyfrowego na analogowy i przekazanie go do wzmacniacza. Może on odtwarzać nie tylko zawartość płyt CD, lecz także DVD oraz muzyki w formacie mp3. Nowoczesne odtwarzacze gwarantują czysty dźwięk pozbawiony szumów i zniekształceń.

Przed zakupem, warto szczególną uwagę zwrócić na sposób ładowania płyty do odtwarzacza. Wpływa to nie tylko na komfort użytkowania, lecz również na trwałość oraz bezpieczeństwo płyty i czytnika.

Na rynku można spotkać się między innymi z odtwarzaczami, gdzie płytę wkłada się od góry. W górnej części tego typu urządzenia znajduje się uchylana od góry pokrywa. Po położeniu płyty na czytniku, zamykamy ją. Pamiętać należy tu o czystości nośnika, jako że po otwarciu jest on odsłonięty, a co za tym idzie – narażony na kurzenie, brudzenie i uszkodzenia mechaniczne.

Inny rodzaj odtwarzacza to taki, gdzie płytę ładuje się do wysuwanej szuflady. To najbezpieczniejszy sposób, jako że czytnik ukryty jest w głębi urządzenia. Wysuwając szufladę nie odsłania się go, a co za tym idzie – nie naraża na uszkodzenia. Płytę łapię się za brzeg, więc nie ma obaw, że zostaną na niej ślady palców. Na tego typu sprzęt nie trzeba przeznaczać dodatkowego miejsca, jako że szuflada znajduje się w przedniej części i wysuwa się do przodu.

Na rynku dostępne są także urządzenia, gdzie kieszeń zlokalizowana jest z boku wieży, a płytę wsuwa się do niej pionowo. W przeciwieństwie do opisanego powyżej, sposób ten jest najmniej bezpieczny. Należy tu również pamiętać o zostawieniu nad wieżą dostatecznie dużo miejsca, by wysuwającą się w górę płytę można było łatwo wkładać i wyjmować.

Więcej informacji na temat wież hi-fi można znaleźć na stronie:http://www.philips.pl/

 

Oceń wpis

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *