wieża philips

Jak wyglądałoby nasze życie bez wieży Hi-Fi?

Wieża Hi-Fi to jeden ze stałych elementów wyposażenia domu. Urządzając nowe mieszkanie i kompletując sprzęty, wieżę Hi-Fi umieszczamy wysoko na liście priorytetów. Bywa, że wyżej niż telewizor i kuchenkę mikrofalową.

Wieża Hi-Fi, czyli trzecia ręka

Sprzęt audio rzadko jest ustawiany na eksponowanym miejscu, dużo większe znaczenie ma odpowiednie rozmieszczenie głośników. Nie eksponujemy go, bo tak naprawdę rzadko na niego spoglądamy. Jego zadaniem jest grać. I nie odwdzięczamy się za to jakoś szczególnie. Nie czujemy takiej potrzeby. Czasy zachwytu wieżami Hi-Fi minęły, dziś to po prostu sprzęt tak oczywisty, jak lodówka i pralka. Oczekujemy od niej wydawania wysokiej jakości dźwięków. Nawet nie oczekujemy. Wymagamy. A co by było, gdyby tak wieże nagle zniknęły z naszych domów?

Stare dobre kaseciaki?

Był czas, że szczytem luksusu był magnetofon, najlepiej przenośny. Co prawda, by działał, potrzebował aż sześciu całkiem sporych baterii i był przez to nieludzko ciężki, ale też działał całkiem długo. Niestety dźwięk, jaki wydawał, tak naprawdę na miano dźwięku nie zasługiwał. Za szczęściarzy mogli się uważać ci, którym magnetofon nie trzeszczał. W większości przypadków głośnik był słabej jakości, regulacja głośności oraz niskich i wysokich tonów działała, jak chciała, a dłużej eksploatowany sprzęt miał nieładny zwyczaj wkręcać taśmę. Jednak największym minusem owego sprzętu było odtwarzanie tylko i wyłącznie kaset, które nie były długie i wymagały częstej wymiany. Jednym słowem, o całym dniu słuchania krystalicznie czystej muzyki można było tylko pomarzyć.

Radio z wysuwaną anteną

Teleskopowa antena miała za zadanie ułatwić „złapanie” fal radiowych. Jednak najczęściej jej wysunięcie niewiele dawało. Ogromnym minusem takiego radia, poza monofonicznym dźwiękiem niskiej jakości była konieczność manipulowania gałką w celu znalezienia określonej stacji. Nie było mowy o programowaniu ulubionych kanałów radiowych. W tym miejscu wieża hifi bije na głowę stare radio, oferując możliwość programowania do 30 stacji radiowych. Dodatkowym atutem jest cyfrowa jakość dźwięku w nowych wieżach Hi-Fi. Dziś włączenie radia to naciśnięcie kilku przycisków na pilocie zdalnego sterowania wieżą, robimy to mechanicznie i nie do końca świadomie, a cała czynność zajmuje około trzech sekund. Są jednak tacy, którzy pamiętają ile nerwów trzeba było, by ustawić ulubiony program radiowy (a nie było ich dużo), szczególnie w leśnej głuszy.

Płaski dźwięk

To chyba największa zmora starych sprzętów audio. Brak regulacji wysokich i niskich tonów potrafił skutecznie zniechęcić do słuchania muzyki, szczególnie jeśli ktoś miał słuch muzyczny. Współczesne wieże Hi-Fi mają predefiniowane profile dźwiękowe oraz możliwość dowolnego ustawiania wysokich i niskich tonów na różnych częstotliwościach odtwarzania. Inaczej słucha się muzyki poważnej, inaczej muzyki rockowej, inaczej audycji mówionych a jeszcze inaczej transmisji sportowych.

Ciche odtwarzanie

O dawnych głośnikach wbudowanych w magnetofony i radia najlepiej byłoby zapomnieć. Nie tylko trzeszczały, ale nie miały praktycznie żadnej mocy. Urządzenie prywatki wymagało sporego samozaparcia i dużej tolerancji dla niezbyt wydajnego sprzętu. Przy dzisiejszych parametrach głośników wieży Hi-Fi można spokojnie nagłośnić domową imprezę tak, że sąsiedzi będą stukać do drzwi. I raczej nie będą przyjaźnie nastawieni. Dziś bowiem możemy liczyć na moc głośników 30 W, a system Bass Reflex zapewnia niebywałą głębię dźwięku.

Jeden nośnik

Dawne magnetofony odtwarzały kasety i nic więcej. Dziś wieże Hi-Fi oferują nam naprawdę dużo. Możemy nie tylko odtwarzać płyty CD i CD-RW, po sparowaniu wieży z telewizorem możemy także odtwarzać płyty DVD i cieszyć się przestrzennym dźwiękiem przy oglądaniu filmu. Nowoczesny sprzęt bez trudu odtworzy dźwięk w formacie MP3 zapisany na płycie lub urządzeniu pamięci masowej, które możemy podłączyć do wieży za pomocą portu USB. Ale to nadal nie wszystko. Wieżę można sparować z telefonem lub tabletem i z tych urządzeń przesyłać dźwięk do wieży. A wisienką na torcie jest fakt, iż nowoczesne wieże potrafią także odtwarzać kasety magnetofonowe!

Wieża Hi-Fi to nieduży wydatek, dobry sprzęt można kupić już za kilkaset złotych. Przy tak licznych zaletach jest to sprzęt praktycznie bez wad. Dobrej jakości niedrogą wieżę Hi-Fi można znaleźć na www.philips.pl

dobra wieża hifi

Jak wyglądałoby nasze życie bez wieży Hi-Fi?
5 (100%) 1 vote[s]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *