Nie zadowala cię dźwięk płynący z telewizora? Kup soundbar

Dlaczego lubimy chodzić do kina? Z pewnością nie popcorn jest koronnym argumentem. Ciemna sala, duży ekran, a może niesamowita jakość dźwięku? Biorąc pod uwagę, że w domu też można wyłączyć światło, a telewizory mamy coraz większe, najbardziej prawdopodobny wydaje się ten ostatni powód.

Coraz lepszy obraz, coraz gorszy dźwięk

Nowoczesne, płaskie lub zaokrąglone telewizory zajmujące pół ściany cieszą oczy wysoką jakością obrazu i odwzorowaniem barw. Niestety, przy stale podwyższającej się jakości obrazu, jakość dźwięku pozostawia coraz więcej do życzenia. Powód jest prosty – w płaskim telewizorze nie ma miejsca na przestrzenny głośnik. Nie znaczy to jednak, że musimy być skazani na plastikowy, płaski dźwięk niewiele lepszy od tego, który wydobywa się z głośnika telefonu.

Bardzo modne głośniki kina domowego niestety zajmują dużo miejsca. Jeśli mamy dom z pewnością uda się urządzić w jednym pokoju salę kinową. Jednak w małym mieszkaniu duże głośniki nie będą dobrze wyglądały. Czy to znaczy, że mieszkańcy blokowisk nie mogą cieszyć się kinową jakością dźwięku w domu? Mogą – wystarczy, że zdecydują się kupić soundbar.

Czym jest soundbar?

Przyzwyczajeni jesteśmy do dwóch lub czterech głośników tej samej wielkości, tymczasem soundbar nie wygląda jak typowy głośnik czy zestaw głośników. Składa się z głośnika basów (tzw. subwoofera) oraz listwy z głośnikami średnio- i wysokotonowymi. Ta mała, niepozornie wyglądająca listwa może ich zawierać nawet kilkadziesiąt. Soundbar można umiejscowić przed lub z boku telewizora, można go też postawić na półce nad telewizorem. Można nawet postawić telewizor na soundbarze. W tym przypadku trzeba jednak sprawdzić, jakie maksymalne obciążenie jest w stanie wytrzymać.

Jaki soundbar wybrać?

Wybór soundbara nie jest czynnością skomplikowaną, ale o kilku rzeczach trzeba pamiętać, by oszczędzić sobie niepotrzebnych nerwów. Soundbar powinien pasować do rozmiaru telewizora, czyli im większy telewizor, tym większą szerokość dźwięku powinien oferować soundbar. Z kolei moc soundbara zależy od wielkości pomieszczenia i tu obowiązuje zasada wprost proporcjonalności: im większe pomieszczenie, tym mocniejszy soundbar. Ważne jest także, jakich dekoderów dźwięku używa telewizor, ponieważ soundbar musi być z nimi kompatybilny.

Jak i z czym połączyć soundbar?

Tradycyjne głośniki podłączaliśmy do urządzeń za pomocą kabli. które plątały się po całym domu, wyglądały nieestetycznie i powodowały bałagan. Na szczęście technika poszła do przodu i dziś soundbar z telewizorem można połączyć za pomocą modułu Bluetooth. Nowoczesne urządzenia mają to do siebie, że nie ograniczają się do jednej opcji – jeśli ktoś lubi kable, może skorzystać z łącza HDMI lub gniazda cyfrowego. Wszystko dla wygody i satysfakcji klientów. Soundbar obsługuje się za pomocą pilota. Po odpowiednim sparowaniu urządzeń jeden pilot wystarczy zarówno do telewizora, jak i soundbara.

Soundbar wbrew pozorom nie jest urządzeniem dedykowanym wyłącznie telewizorom. Równie dobrze można go połączyć z telefonem, tabletem, laptopem czy komputerem stacjonarnym. W przypadku korzystania z telefonu, sterowanie soundbarem może się odbywać za pomocą aplikacji. Niewątpliwie możliwość słuchania muzyki z telefonu za pomocą głośników oferujących przestrzenny dźwięk jest ciekawym rozwiązaniem. Dzięki portowi USB możliwe jest również odtwarzanie muzyki z pendrive’a.

Dlaczego soundbar to dobre rozwiązanie?

Niekwestionowaną zaletą soundbara jest bardzo dobre odwzorowanie dźwięku. Różnica między dźwiękami wydobywającymi się z małych głośników telewizyjnych, telefonicznych bądź komputerowych i soundbara jest bardzo dobrze słyszalna. Wbudowane profile dźwięku pozwalają dopasować jakość do oglądanego programu. Inaczej ogląda się film, inaczej słucha muzyki, inaczej brzmi program publicystyczny, a jeszcze inaczej wydarzenie sportowe transmitowane na żywo.

Warto także zauważyć, że soundbar przy niezliczonej ilości zalet jest urządzeniem stosunkowo tanim. Dobrej jakości soundbar można kupić już za 800zł. To o wiele mniej niż zestaw kina domowego. Przy tym wszystkim jest bardzo prosty w obsłudze, nie sprawi problemu zarówno dzieciom, jak i osobom starszym. Ponadto soundbar mimo całkiem przyzwoitej mocy, sięgającej nawet 300W, jest urządzeniem energooszczędnym, więc jego używanie nie narazi nas na drastyczny wzrost rachunków za prąd.

Więcej na temat soundbarów można przeczytać na www.philips.pl

dobry soundbar

Nie zadowala cię dźwięk płynący z telewizora? Kup soundbar
5 (100%) 1 vote[s]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *